Mülakat sırasında dikkat etmemiz gerekenler

İlk Blog Yazısı değiştirmek için
Ağustos 1, 2022
Burası adından da belli olduğu gibi başlık kısmı
Aralık 22, 2022

Mülakat sırasında dikkat etmemiz gerekenler

Mülakat sürecimiz hepimiz için hayatlarımızdaki önemli anlar arasında yer almaktadır. Bir mülakat davetine katılmanız aslında binlerce aday arasından özgeçmişinizin aranılan pozisyondaki kriterlerlere uygun olduğunu belirtmektedir.

Bizim için ayrılan süreçte nelere dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu zamanı verimli kullanmak hayallerimizdeki işe ulaşmak için neler yapmalıyız:

  • Şirket, Pozisyon Detaylarının Araştırılması

Mülakat sürecinden önce bir hazırlık aşaması gerekmektedir, başvurduğumuz şirketin faaliyet gösterdiği şirket, vizyon ve misyonu, çalışma ortamı, tarihçesi hakkında bilgi edinmek önemlidir, Ayrıca başvurmuş olduğumuz pozisyonun niteliklerini araştırıp pozisyonun sizin motivasyonuna etkisini de değerlendirmeniz gerekmektedir.

  • Dış Görünüş

Dış görünüşünüz ne çok abartılı nede cok sade olmalıdır. Sade dikkat dağıtmayacak, özenli kıyafetler seçilmelidir.

  • Kelimelerin Gücü

Mülakat sırasında sorulan sorulara kısa net ve anlaşılır şekilde cevaplar verilmeli, sorulan soruya konsantre olunmalı, gereksiz dikkat dağıtıcı kelimeler kullanılmamalıdır.

  • Sabır

Mülakat sürecinde soruları iyi dinlemek iletişim gücümüzü ortaya çıkartır, söz kesmemek, soruyu anlamadığımız durumlarda sorunun net şekilde detaylandırılmasını talep etmek cevabımızın o ölçüde doğru olmasını sağlayacaktır.

  • Zamanlama

Mülakat sürecinden 15 dk önce Mülakat yapacağınız ortamda hazır olmanız gerekmektedir.

  • Sonuç

Mülakat sürecinin sonunda bir sonuç almaya gayret edin, Mülakatla ilgili nezaman dönüş yapılacağı, başka bir aşamanın olup olmadığını, karar aşamasının nezaman sonuçlandığını sorularına yanıt aramalısınız.